EN PL

Zmarł Jerzy Wilk

Z wielkim żalem żegnamy ś. p. Pana Jerzego Wilka, znakomitego elblążanina i przyjaciela Muzeum. Jest nam niezmiernie smutno, że nie zagości już na naszych wystawach.

Prezydent Jerzy Wilk na otwarciu wystawy “Świadectwa. Historia w twarzach, twarze historii”

Cytując portel.pl

Wielokrotny radny Elbląga, szefował m.in. klubom radnych i komisjom rewizyjnym. W latach 2006–2013 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga, uzyskując w obydwu mandat radnego miasta. Prezydentem został w 2013 r., elblążanie wybrali go po odwołaniu wcześniejszych władz miasta w drodze referendum. W krótkiej kadencji doprowadził do budowy Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka.

W 2014 i 2018 roku Jerzy Wilk przegrał walkę o prezydenturę w drugiej turze z Witoldem Wróblewskim, a 5 grudnia 2014 roku został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Miejskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał z listy PiS mandat poselski, otrzymując 14 904 głosy, najwięcej na liście. Wyborczy sukces powtórzył w 2019 roku, zostając posłem na kolejną kadencję. W Sejmie IX kadencji zasiadł w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Propagował m.in. ideę budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

Od dłuższego czasu walczył z chorobą. Zmarł 16 maja w wieku 66 lat.

Skip to content