EN PL

VR – wirtualna rzeczywistość


Regulamin zwiedzania dostępny pod adresem: https://muzeum.elblag.pl/regulamin-zwiedzania/

Historia tu i teraz – Przejażdżka samochodem Komnicka

Projekcja Tu i teraz, to wirtualna przejażdżka samochodem wyprodukowanym w elbląskich zakładach Franza Komnicka na początku XX wieku. Spacer zaczyna się na obecnej ulicy Nowodworskiej a kończy, po przejechaniu przez Most Wysoki oraz najważniejsze uliczki Starego Miasta, przy tzw. Pałacyku na ul. Stoczniowej. Dzięki zastosowaniu technologii VR (wirtualna rzeczywistość) oraz rekonstrukcjom komputerowym możemy podziwiać „ożywiony” Elbląg z początku XX wieku i poczuć się jak prawdziwi pasażerowie limuzyny z kierowcą.
czas przejazdu około 15 minut

Historia tu i teraz – Wirtualne lekcje

Wszyscy wiedzą, że w muzeach nie wolno dotykać zabytków. Takie zakazy często są jednak omijane przez zwiedzających. Współczesna technika pozwala nam je niejako obejść. W aplikacji “Historia tu i teraz”, dzięki połączeniu scanningu 3D i technologii VR możemy wziąć do ręki, i prawie dotknąć owego „zakazanego owocu”. Zastosowana technologia pozwala także wnikliwiej opowiedzieć o prezentowanych zabytkach czy technikach jakich użyto do ich produkcji. Poza tym, każda z osób biorących udział w takiej lekcji tak samo dobrze widzi pokazywany przedmiot, a nie tylko ci, którzy stają najbliżej gabloty.

Tuż za rogiem (czasowo niedostępne)

System obejmuje dwie aplikacje VR (wirtualna rzeczywistość), stworzone tak, abyśmy mogli swobodnie poruszać się w wirtualnej przestrzeni. Pierwsza z tych aplikacji pozwala przenieść się do wirtualnej galerii sztuki, która została stworzona w scenerii nawiązującej do zabudowy Starego Miasta. Warto zwrócić uwagę na obraz, który wisi tuż za progiem pomieszczenia, inspirowany elbląską ścieżką kościelną.

Druga aplikacja stanowiła nie lada wyzwanie dla autorów, gdyż dzięki niej możemy podziwiać rekonstrukcję elbląskiego zamku, którego nie ma i nie bardzo wiadomo jak wyglądał. Tym bardziej warto do niego zajrzeć.

czas gry około 20 minut

Aplikacje powstały w ramach projektu „Z Muzeum w przyszłość. Modernizacja Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – etap II”, dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 – 2020 i Gminy Miasto Elbląg.

Skip to content