EN PL

Tajemnice elbląskiego zamku krzyżackiego

Specjaliści o elbląskim zamku – muzeum zaprasza na prelekcje

W piątek, 17 grudnia elbląskie muzeum zaprasza na prelekcje online, podczas których odkryte zostaną niektóre z licznych tajemnic elbląskiego zamku krzyżackiego. Spotkania będą podzielone na dwa bloki: dla młodzieży oraz dla osób dorosłych i seniorów. Poprowadzą je elbląscy historycy i archeolodzy,
a także gość specjalny: prof. UKSW dr hab. Fabian Welc.

Elbląski zamek krzyżacki stanowi dla nas zagadkę. Po zburzonym przez mieszczan w 1454 roku obiekcie do czasów współczesnych pozostało niewiele. Jednak dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe jest prowadzenie badań geofizycznych, w efekcie których mamy szansę poznać zasięg założenia zamkowego. Zakończenie badań zaplanowano na koniec 2022 roku, ale już teraz poznamy wstępne wyniki ich pierwszego etapu. Dowiemy się także, jaka była historia zamku i jego poszukiwań, jak mogło wyglądać życie w krzyżackiej warowni i czym były szelągi czy brakteaty.

Prelekcje zostaną udostępnione online zgodnie z harmonogramem podanym poniżej, na stronie muzeum w zakładce „Dla pasjonatów” oraz na naszym kanale YouTube i Facebooku.

Piątek, 17.12.2021

PANEL DLA MŁODZIEŻY

11.00 – 11.30 Najpiękniejszy zamek w Prusiech, po malborskim – o historii zamku krzyżackiego
w Elblągu
– Michał Kozłowski

11.30 – 12.00 Mennictwo krzyżackie – Paweł Wlizło

12.00 – 12.30 W poszukiwaniu pierwszej krzyżackiej warowni – badania archeologiczne na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – Urszula Sieńkowska

PANEL DLA OSÓB DOROSŁYCH I SENIORÓW

16.00 – 16.30 Jeden dzień z życia zamku krzyżackiego – Grzegorz Stasiełowicz

16.30 – 17.00 Historia poszukiwań zamku elbląskiego – dr Mirosław Marcinkowski

17.00 – 17.30 Wstępne wyniki badań nieinwazyjnych zamku elbląskiego – sezon 2021 – prof. UKSW
dr hab. Fabian Welc

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Skip to content