EN PL

Truso -legenda odkryta. Wirtualna Noc Muzeów

W tym roku przypada 40 rocznica odkrycia Truso przez Marka F. Jagodzińskiego. Z tej okazji tematem przewodnim Nocy Muzeów jest słynna osada wikingów i jej mieszkańcy. Niestety w tym roku – jak w poprzednim – ze względu na obostrzenia epidemiczne musimy się ograniczyć do działań mniej lub bardziej wirtualnych, ale mamy nadzieję, że dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Noc Muzeów – plan imprezy

Rajd rowerowy do Truso

Tegoroczną Noc Muzeów otwiera rajd rowerowy zorganizowany przez PTTK Oddział Zemi Elbląskiej. Jego celem jest jezioro Drużno i miejsce, gdzie przed wiekami znajdowało się Truso. Dlaczego akurat rajd rowerowy? Ponieważ dr Jagodziński odkrył ślady wikińskiej osady właśnie podczas rowerowego zwiadu.

 • Termin: 15.05.2021 (sobota), godz. 10.00 – 14.00.
 • W rajdzie mogą b
 • Trudność trasy:
  • Trasa około 30 km,
  • Po terenie płaskim, utwardzonym,
  • Nawierzchnia asfaltowa, płyty betonowe, jumby
  • Czas przejazdu około 4 godziny,
  • Zalecane rowery: miejski, trekkingowy lub górski.
 • Zbiórka: godzina 9:30 – Bulwar Zygmunta Augusta 11, przed budynkiem Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.
 • Zakończenie: około godziny 14:00, okolice ronda na Zatorzu.

Obowiązują zapisy. Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo na adres muzeumel@elblag.com.pl w formie skanu lub zdjęcia wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem rajdu.

Wystawa online

Prezentacja w języku angielskim dostępna na SlideShare

Wirtualne zwiedzanie wystawy Truso – legenda Bałtyku

Kto może wiedzieć o Truso więcej niż jego odkrywca? Zapraszamy na zwiedzanie wystawy o legendarnej wikińskiej osady w towarzystwie dr Marka F. Jagodzińskiego

Warsztaty tkania na tabliczkach

Tkanie na tabliczkach to jedna z dawnych technik tkackich wykorzystywana między innymi do tworzenia ozdobnych pasków. Dawniej służyły do wykańczania odzieży – dziś ilość zastosowań ogranicza tylko wyobraźnia – od bransoletek i pasków do torebki przez aplikacje, breloki do kluczy czy smycz dla psa.

Warsztaty odbędą się w formie transmisji na żywo a poprowadzi je Anna Grzelak – od ponad 15 lat związana z rekonstrukcją historyczną i autorka bloga nigdziekolwiek.com poświęconego głownie dawnym technikom tkackim.

Tu pojawi się transmisja online, ale jeśli chcesz mieć możliwość zadawania pytań na czacie lepiej oglądać bezpośrednio na naszym Fanpage’u

Poniżej do pobrania ściągawka co należy przygotować na warsztaty.

Wirtualny trening początkującego woja

Jeśli pociąga cię rekonstrukcja historyczna od jej militarnej strony tu możesz sprawdzić, czy poradzisz sobie w drużynie wojów. Drużyna Wikingów Nidhogg z Braniewa przygotowała wideo-trening, na którym uczą co każdy poczatkujący wojownik wiedzieć powinien.

Webinar: wprowadzenie do gier wikińskich

Gry były bardzo ważną częścią życia wikingów. Uczyły logicznego myślenia, rywalizacji i strategii. O tym w co grali wikingowie opowie wieloletni specjalista w tym temacie – Piotr Adamczyk.

Sesja Q&A z dr Markiem F. Jagodzińskim – odkrywcą Truso

Zwieńczeniem Nocy Muzeów będzie sesja pytań i odpowiedzi, której gościem będzie dr Marek F. Jagodziński. Spotkanie online będzie transmitowane na żywo w tym miejscu, na naszej stronie na Facebook oraz na kanale YouTube. Pytania do odkrywcy legendarnej osady będzie można zadać bezpośrednio na czacie w mediach społecznościowych.

W razie braku konta w tych serwisach albo gdy odpowiedź na pytania wymaga szukania w archiwach lub magazynie – pytania można przesyłać mailowo na adres j.jagodzinski@muzeum.elblag.pl.

Skip to content