EN PL

Zapraszamy na premierę cyklu “Tu się tworzy! dawne rzemiosło”

W najbliższy weekend (21-22 listopada) zapraszamy na premierą pokazów online pod hasłem „Tu się tworzy! Rzemiosła dawne”. Filmy przybliżą tajniki dawnych, głównie średniowiecznych oraz XVIII-wiecznych, w tym zapomnianych już rzemiosł, a także tradycyjnych zawodów, które dziś można uznać za ginące.

Wydarzenie zostanie zorganizowane dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego i we współpracy z rekonstruktorami indywidualnymi oraz skupionymi wokół projektów: Officina Ferraria, Pracownia Rzemiosł Dawnych, Wool Witches Workshop, Garnizon Gdańsk.

Garnizon Gdańsk to znana i od dawna działająca grupa rekonstrukcyjna zajmującą się odtwarzaniem ubiorów i zwyczajów mieszczan gdańskich oraz gdańskich jednostek wojskowych z czasów I Rzeczpospolitej. Oprócz barwnych strojów i oryginalnego uzbrojenia z epoki członkowie grupy zaprezentują pokazy sztuki złotniczej i kaletniczej. Szczególną ciekawość z pewnością wzbudzi prezentacja umiejętności cyrulika, który w dawnych czasach zajmował się fryzjerstwem, a nawet drobnymi zabiegami lekarskimi. Pojawi się także historyczna kuchnia, a więc potrawy przyrządzone według dawnych przepisów i obyczaje, które kiedyś panowały przy stole.

Pokaz kowalstwa pozwoli na zaobserwowanie, jak przy pomocy miecha, młota i kowadła powstawały elementy uzbrojenia i przedmioty codziennego użytku, jak np. gwoździe. Odbędzie się też prezentacja średniowiecznej obróbki drewna wykonywanej przez cieślę, a także dowiemy się jakich narzędzi i technik używali rzemieślnicy zajmujący się bursztynem, czyli surowcem mającym szczególne znaczenie m.in. w średniowieczu – stosowanym do wytwarzania amuletów, koralików, elementów różańca czy kości do gry planszowych.

Zgodnie z przysłowiem „nie święci garnki lepią” będzie można przekonać się, jak powstawały naczynia z gliny, a dzięki pokazowi włókiennictwa przybliżone zostaną techniki przędzenia i barwienia tkanin.

W ramach wydarzenia członkowie zespołu Vocantus zaprezentują dawne instrumenty. Muzycy, oprócz grania, sami wykonują repliki instrumentów, za co byli wielokrotnie nagradzani.

Początkowo planowano zorganizowanie otwartej imprezy na terenie instytucji, ale sytuacja epidemiologiczna i nowe obostrzenia zmusiły organizatorów do zmiany jej formuły. Pokazy będą udostępniane 21 i 22 listopada 2020 na stronie www.muzeum.elblag.pl, na platformie edukacja.muzeum.elblag.pl oraz na muzealnym Facebooku i kanale YouTube .

Harmonogram publikacji oraz same filmy znajdziecie Państwo w dziale “Dla pasjonatów”

Skip to content