Idzie nowe! Elbląg w dekadzie lat 60

Lata sześćdziesiąte w naszym mieście to czas ludzi młodych – ich energia, chęć życia i pragnienie zmiany   wywarły trwały wpływ na lokalną rzeczywistość. To wtedy spośród szarych ruin i opustoszałych skwerów, zaczął wyłaniać się współczesny Elbląg.

Po niezwykle trudnych latach powojennych, sytuacja w mieście zaczęła się stabilizować, a warunki bytowe mieszkańców stopniowo poprawiać. Możliwym stało się to, co dzisiaj wydaje się oczywistością, ale dla ówczesnych dwudziestolatków było jak powiew świeżego powietrza. Wreszcie pojawił się czas i możliwość do zabawy, rozrywki, tworzenia, organizowania się i zrzeszania. Młodzi ludzie – żądni wrażeń i głodni kultury – zaczęli na własną rękę aranżować  przestrzeń do realizacji swych potrzeb. W Elblągu jak grzyby po deszczu powstawały kluby dyskusyjne, inicjatywy i instytucje kulturalne, lokale rozrywkowe, a także nowoczesne sklepy, czy osiedla mieszkaniowe. Miasto zaczęło ŻYĆ!

Wystawa stara się ożywić niezwykły klimat owych czasów. Na trzech salach prezentowane są materiały pozyskane od blisko stu osób oraz instytucji, tworzące panoramę wspomnień z dekady lat sześćdziesiątych. W ramach ekspozycji można zasiąść w oryginalnych fotelach kultowego kina Syrena, aby obejrzeć jeden z przygotowanych filmów, wstąpić do salonu fryzjerskiego z epoki, albo też zejść do tętniących jazzem piwnic i spotkać ważne dla elbląskiej kultury postacie.