EN PL

W tyglu sztuki – wystawa ku pamięci Ryszarda Tomczyka

Ryszard-Tomczyk-autoportret

Nie przypuszczałem, że tu zapuszczę korzenie, że właśnie z Elblągiem zwiążę się w sposób trwały na dobre i na złe, i że właśnie tu przyjdzie doświadczać mi obok ludzkich radości, także goryczy, zawodów i klęsk, składających się na jakiś zwariowany sens życia.

(Ryszard Tomczyk. Autoportret)

Minął rok od śmierci Ryszarda Tomczyka – człowieka, który na mapie lokalnej kultury zdawał się być punktem stałym, niemal integralnym. Ponad 60 lat pracy twórczej, której rozpiętość i skala muszą budzić uznanie – wieloletni pedagog, polonista, popularyzator i instruktor tańca ludowego, krytyk teatralny, literat, publicysta, a nade wszystko wszechstronny artysta – malarz i rysownik. Swoją działalnością odcisnął trwały ślad w życiorysach wielu mieszkańców naszego miasta. Bywał mentorem i surowym recenzentem, innym razem prześmiewcą i satyrykiem. Jego malarstwo, wielokrotnie prezentowane, towarzyszyło nam na przestrzeni lat, pobudzało do refleksji i zachęcało do szukania ukrytych w nim sensów. Nieubłaganie jednak, po tych wielu dekadach niestrudzonej pracy, nastąpiła cisza…

Pozostał z nami dorobek Ryszarda Tomczyka, będący trwałym świadectwem jego działalności i wkładu w elbląską kulturę. W mijającym roku, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu miało zaszczyt włączenia do swych zbiorów pamiątek oraz prac, stanowiących spuściznę po zmarłym artyście, które ofiarowała nam pani Alina Abramowicz – Tomczyk. Stąd też zrodził się pomysł na przygotowanie wystawy ”W tyglu sztuki. Życie i twórczość Ryszarda Tomczyka”, która prezentuje otrzymane dary oraz dzieła ze zbiorów muzealnych, ukazując postać artysty na tle jego bogatego i różnorodnego dorobku.

Skip to content