„Systema Copernicanum” Jana Fryderyka Enderscha w Gimnazjum Elbląskim – o szkole patrzącej w gwiazdy

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu mieści się w murach dawnego Gimnazjum Elbląskiego. Założona w 1535 roku uczelnia była pierwszą szkołą średnią na terenie Polski, a jej dzieje stanowią jedną z bardziej doniosłych kart w historii naszego miasta. Ta niezwykła opowieść o ambicji Elblążan i ich wysokich aspiracjach może być również dzisiaj ważną lekcją dla nas wszystkich. Na przestrzeni lat udało się sprowadzić do Elbląga wielu wybitnych naukowców i pedagogów, jak Jan Mylius, czy Jan Amos Komeński. Również absolwenci uczelni mogli cieszyć się uznaniem, nierzadko później obejmując bardzo ważne funkcje w państwie – byli doradcami królów, czy burmistrzami miast.

Wystawa „Systema Copernicanum Jana Fryderyka Enderscha w Gimnazjum Elbląskim – o szkole patrzącej w gwiazdy” ma na celu przybliżenie jednego z wątków z dziejów uczelni, kiedy to w XVIII wieku zaczęto w Elblągu tłumaczyć zagadnienia astronomiczne przy użyciu niezwykle misternie skonstruowanego modelu Układu Słonecznego, opartego o odkrycia Mikołaja Kopernika. Muzeum Archeologiczno – Historyczne, dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, podjęło się ambitnego wyzwania zrekonstruowania owego urządzenia w oparciu o oryginalne źródła z epoki. Dzięki wytworzonej replice możemy teraz nie tylko podziwiać dawny kunszt inżynieryjny, ale też odtwarzać zajęcia edukacyjne sprzed ponad 250 lat! Obrazować zaćmienia słońca i księżyca, prezentować ruchy planet oraz ich zależności.

„Systema Copernicanum”  – ten zdumiewający przyrząd dydaktyczny – stał się punktem wyjścia do opowieści o czasach świetności Gimnazjum Elbląskiego, pozwolił przyjrzeć się pracy genialnego inżyniera, rysownika i kartografa Jana Fryderyka Enderscha, a także pomógł zrozumieć proces rozprzestrzeniania się idei kopernikańskich w regionie, co szczególnie istotne wobec zbliżającej się 500 – setnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Chcielibyśmy również Państwa zaprosić do tej niezwykłej podróży w czasie i zachęcić do spojrzenia w gwiazdy razem z nami!