Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii (Podzamcze)

„Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii” to opowieść o dawnych mieszkańcach Elbląga i okolic, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoją ojczyznę. Trzon ekspozycji stanowią materiały filmowe przygotowane w oparciu o szereg wywiadów z przedwojennymi mieszkańcami miasta. Dowiemy się z nich między innymi o dziecięcych zabawach, nauce i obwiązkach, miejscach dawnych wycieczek, wschodniopruskiej kuchni i ulubionych potrawach, modzie, wyposażeniu wnętrz czy świętach. Wystawa wzbogacona została o rodzinne pamiątki, archiwalne zdjęcia oraz aranżacje wnętrz z epoki – kobiecy salonik z kopiami strojów, fragment dawnej kuchni, kącik dziecięcych zabaw,  przedwojenny magiel skrzyniowy oraz makietę jednego z najważniejszych miejsc dawnego Elbląga- Placu Fryderyka Wilhelma wykonaną przez Pana Hansa Joachima Pfau.

Wystawę przygotowały Małgorzata Gizińska i Alicja Janiak z osobami współpracującymi.

Prace były finansowane przez Program Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i miasto Elbląg.

Modernizacja wystawy została zrealizowana w ramach projektu Museums over the borders. Stage II, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Za treść niniejszej informacji odpowiada Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.