Wiesława Rynkiewicz – Domino. Spotkanie wspominkowe.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego serdecznie zapraszają na spotkanie w Kawiarence Clio, które odbędzie się 23 listopada 2021 r. o godzinie 17.30 w budynku Gimnazjum, Bulwar Zygmunta Augusta 11 (wejście od strony ul. Zamkowej).

Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przemijalnością i sensem ludzkiego życia, miesiąc zatrzymania się i wspominania tych, którzy już odeszli.

Spotkanie będzie poświęcone pamięci zmarłej w tym roku Wiesławy Rynkiewicz – Domino, pomysłodawczyni i organizatorce Kawiarenek Historycznych, która przez wiele lat sprawowała funkcję prezesa elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Wiesława Rynkiewicz-Domino (1958 – 2021) – z wykształcenia historyk sztuki, przez cały okres swojej pracy zawodowej związana była z Muzeum w Elblągu. Opiekowała się merytorycznie kolekcją detalu architektonicznego, sztuki i rzemiosła artystycznego oraz rękopisów, starodruków i ikonografii. Była twórczynią koncepcji wielu ekspozycji prezentowanych w muzeum oraz autorką i współautorką licznych opracowań z dziedziny historii sztuki i architektury a także historii regionalnej. Osobą szczerze podziwianą za ogrom wiedzy o dziejach Elbląga i regionu.

Naszymi gośćmi będą najbliżsi Pani Wiesławy oraz Jej przyjaciele i  znajomi. Zapraszamy na spotkanie również wszystkich, którzy zetknęli się z Panią Wiesią osobiście lub za pośrednictwem pisanego przez Nią słowa,  wszystkich. którym bliska jest tematyka historii naszego miasta i regionu.

Spotkanie będzie okazją do wysłuchania wspomnień Jej bliskich, koleżanek i kolegów oraz osób, które miały okazję się z Nią spotkać. Okazją do obejrzenia zachowanych fotografii oraz przeprowadzonych z Nią wywiadów a także  fragmentów dawnych spotkań przez Nią prowadzonych w Kawiarence Clio.

Zapomnienie, a bardziej jeszcze — niepamięć — zagrzebuje zmarłych. …Lecz my … wspominajmy dobrze i zawsze trudy ich i  zabiegi…”
 (Stefan Żeromski)

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.