EN PL

Wakacje z Muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu przygotowało wiele atrakcji na okres wakacyjny. Jak co roku zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na cykl letnich warsztatów muzealnych. Począwszy od 4. Lipca, aż do 31. sierpnia wszyscy chętni chcący poznać tajemnice dawnego rzemiosła, higieny czy kulinariów, będą mogli wziąć udział w zajęciach poświęconych pieczeniu chleba, lepieniu naczyń z gliny oraz wykonywaniu mydełek.

„Nie święci garnki lepią” to wtorkowa propozycja dla tych, którzy chcieliby poznać tradycyjne techniki rzemiosła garncarskiego oraz dowiedzieć się więcej o glinianych obiektach z muzealnych zbiorów.

Czwartkowe „Warsztaty Piekarczyka” to zajęcia z tradycyjnych wypieków, podczas których zgłębimy tajniki pieczenia podpłomyków i innych historycznych potraw z mąki. Uczestnicy poznają także budowę pieca chlebowego, dowiedzą się, jak i z czego wypiekano w przeszłości ten najpopularniejszy składnik naszej diety oraz jakie zwyczaje były z tym związane.

Dodatkową atrakcją w sierpniu będą warsztaty „Mydło wszystko umyje”. Wprowadzą nas w historię higieny w średniowieczu i umożliwią własnoręczne wykonanie pachnących glicerynowych mydełek. Z połączenia dziecięcej wyobraźni i aromatycznych dodatków powstać mogą prawdziwe dzieła sztuki. Warsztaty prowadzone będą co dwa tygodnie, w środy 2., 16. i 30. sierpnia.

Ze wszystkimi chętnymi do udziału w wakacyjnych zajęciach spotykamy się w lipcu w każdy wtorek i czwartek, a w sierpniu w każdy wtorek i czwartek oraz co drugą środę (2., 16. i 30.08), w godzinach 11.00-14.00. Punktualność nie jest wymagana – do uczestników można dołączyć także po godzinie 11.00. Miejscem spotkań będzie dziedziniec Muzeum – okolice repliki chaty z Truso. Opłata za udział wynosi symboliczne 5 zł, do uiszczenia w kasie Muzeum w budynku Gimnazjum. Więcej informacji na temat letnich warsztatów można znaleźć na stronie https://edukacja.muzeum.elblag.pl/zajecia/warsztaty-wakacyjne/. Serdecznie zapraszamy.

Skip to content