EN PL

W poszukiwaniu powojennych mieszkańców Elbląga

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid“ poszukują osób, które spędziły w Elblągu lata 1945 – 1955 i chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami z obecnym pokoleniem oraz pozostawić je dla przyszłych pokoleń mieszkańców.

Muzeum przystępuje obecnie do drugiego etapu projektu pn. Muzea ponad granicami, opartego na ścisłej współpracy z Muzeum „Brama Frydlandzka“ w Kaliningradzie i z CSE Światowid. Sukces pierwszej części przedsięwzięcia, dzięki któremu muzea nawiązały trwałe relacje i mogły zaprezentować wspólne dziedzictwo obu miast sprawił, że podjęto decyzję o kontynuacji współpracy i poszerzeniu jej o kolejnego partnera, którym jest CSE „Światowid”.

W poprzednim etapie projektu powstała m.in. wystawa i film prezentujący losy osób narodowości niemieckiej, które swoje dzieciństwo spędziły w Elblągu, a pod koniec II wojny światowej musiały opuścić te tereny. Aktualnie planuje się przeprowadzenie wywiadów z powojennymi mieszkańcami naszego miasta. Nagrania zawierające ich wspomnienia zostaną następnie udostępnione na muzealnej wystawie, której sceneria nawiązywać będzie do realiów życia w Elblągu w pionierskich czasach, obejmujących pierwszą dekadę po 1945 r. Wszyscy chętni do współtworzenia wystawy i filmu o elbląskich pionierach mogą się kontaktować z elbląskim Muzeum (tel. 55 232 72 73) lub CSE Światowid (tel. 667 636 211). Pragniemy pozyskać zarówno dziedzictwo niematerialne w postaci wspomnień o tamtych czasach, jak i pamiątki materialne, które mogłyby stać się elementem ekspozycji.

Projekt Muzea ponad granicami obejmuje także działania poboczne, takie jak digitalizacja zbiorów MAH, produkcja filmu holograficznego czy podniesienie atrakcyjności terenu Muzeum.

Zakończenie przedsięwzięcia przewidziane jest na rok 2021. 90% kosztów projektu sfinansuje Unia Europejska w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa..

Skip to content