EN PL

Ukryte skarby, dzieła sztuki, złoto, lochy. Jacek M. Kowalski o tym, co ukryte między prawdą a bajkami

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Elblągu zapraszają miłośników tajemnic przeszłości na spotkanie w Kawiarence Clio, które odbędzie się w muzealnym budynku zw. Gimnazjum we wtorek 6. grudnia o godz. 17.00. Gościem specjalnym będzie Jacek M. Kowalski, autor szeregu publikacji i książek na temat tajemnic II wojny światowej i lat późniejszych, poszukiwań i losów zaginionych obiektów, kolekcji i dzieł sztuki. 

Jacek M. Kowalski – archeolog z wykształcenia, do niedawna pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, od kilkunastu lat prowadzący badania archiwalno-historyczne nad fascynującymi wielu miłośników historii tajemnicami II wojny światowej. Wraz z Robertem Kudelskim i Zbigniewem Rekuciem jest współautorem opracowań: „Tajemnica Riese. Na tropach największej kwatery Hitlera”, Łódź 2002 (seria: Polska dla Odkrywców), „Złoto generałów. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy”, Kraków 2009, „Wojenne sekrety Lubiąża”, Kraków 2010 (seria: Militarne sekrety), „Lista Grundmanna”, Warszawa 2015. Pracował także przy realizacji licznych filmów dokumentalnych dla  kanałów Historia – Discovery, TVN Historia, TVP, BBC 4, Smithsonian Channel.

Czy wiarygodne są opowieści o  tajnych podziemnych obiektach? Ile prawdy kryje się w legendach o ukrytych kolekcjach i kosztownościach? Skąd się wzięło zainteresowanie służb specjalnych – wywiadu, kontrwywiadu, SB  tymi tematami? Co można odkryć w archiwach? I wreszcie: gdzie się kończy historia, a zaczyna “medialna sieczka”? Odpowiedzi na te pytania poznamy już we wtorek.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Skip to content