EN PL

„Truso – legenda odkryta. 40 lat badań osady” – wernisaż wystawy plenerowej

Przy okazji prac nad kolejnym tomem Studiów nad Truso, Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało plenerową wystawę promującą nowe wydawnictwo.

Już w piątek 10 września o godz. 17:00 na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy „Truso – legenda odkryta. 40 lat badań osady”, opowiadającej historię 40 lat badań archeologicznych prowadzonych na jedynej skandynawskiej osadzie z terenu dzisiejszej Polski. Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W trakcie spotkania o historii Truso opowie główny badacz osady dr Marek F. Jagodziński, zaś Jarosław Strobin, jeden z autorów nadchodzącego, IV tomu Studiów nad Truso, przedstawi wyniki najnowszych ustaleń dotyczących wytwórczości metaloplastycznej w tym analizy metaloznawcze i ich interpretację.

Premiera książki pt. „Wytwórczość metaloplastyczna z osady w Janowie Pomorskim, stan. 1. Wyniki specjalistycznych badań artefaktów z metali kolorowych i szlachetnych pozyskanych w sezonach badawczych 1984-1991 oraz 2000-2008” planowana jest na listopad 2021 roku.

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Regionalnego i Sportu.
Skip to content