Truso Fest 2024: Program, atrakcje, szczegóły

Już 29 czerwca w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu odbędzie się kolejna edycja „Truso Fest”. Na gości wydarzenia czekać będą rejsy łodzią wikingów, pokazy walk, prezentacje warsztatów dawnych rzemiosł, atrakcje dla dzieci, a także wykłady i kuratorskie zwiedzanie wystawy. Imprezę otworzy zorganizowany przejazd rowerowy z Muzeum do Truso (miejscowość Janów). Tydzień przed wydarzeniem w CH Ogrody odbędzie się zwiastun wydarzenia. Wstęp na obie imprezy jest bezpłatny!

GDZIE?
Dziedziniec MAH w Elblągu, pas nabrzeża rzeki Elbląg

KIEDY?
Zwiastun Imprezy: CH Ogrody, 22 czerwca 2024, godz. 11-17
Impreza Główna: Dziedziniec Muzeum, 29 czerwca 2024, godz. 12-18

ZWIASTUN IMPREZY W CH OGRODY:

• Warsztat bursztynnika;
  • Pokaz tkania i technik barwienia tkanin sprzed 1000 lat;
  • Możliwość gry w wikińską grę planszową Hnefatafl pod okiem eksperta;
  • Opowieści archeologa o jedynej wikińskiej osadzie z terenu dzisiejszej Polski;
  • Drobne upominki.

„TRUSO FEST” IMPREZA GŁÓWNA:

BULWAR
• Rejsy repliką łodzi wikińskiej będą odbywać się od godz. 12 do godz. 17. Zbiórka na dziedzińcu muzeum, start z nabrzeża przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

DZIEDZINIEC MUZEUM
• Obozowisko i aktywności grup rekonstrukcji historycznych: Drużyny Wikingów Nidhogg, Drużyny Wojów Bolesławowych „Białozór” oraz Drużyny Księcia Sambora.
• Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – rekonstrukcja warsztatu metalurgicznego wraz z prelekcjami
• Pokaz wykonywania wczesnośredniowiecznych naczyń glinianych
• Stanowisko z grami i zabawami historycznymi
• Pokazy obróbki bursztynu i ognia z pyłu bursztynowego
• Pokaz wytwarzania dziegciu
• Mincerz – możliwość wybicia monet

PONADTO
• godz. 9:30-12:00 – rajd rowerowy z archeologiem do Truso (Janów) organizowany przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Na miejscu krótki wykład na temat stanowiska, historii badań i kulisów odkrycia stanowiska.
• godz. 12:00-15:00 – Strefa animacji dla dzieci (w programie m.in. tor przeszkód, malowanie twarzy, przeciąganie liny, zabawy ruchowe z chustą, bańki mydlane XXL).
• godz. 13:00 – Zwiedzanie wystawy „Truso. Legenda Bałtyku” z jej odkrywcą i badaczem, dr. Markiem F. Jagodzińskim.
• godz. 13:00–16:00 – Wypiek podpłomyków i poczęstunek dla gości.
• godz. 15:00 – Wykład: „Truso i co dalej, czyli czy zrobimy tu drugi Biskupin?”– dr Jakub Jagodziński.
• godz. 16:00 – Walka pokazowa wojowników z drużyn rekonstrukcji historycznej.
• godz. 16:30 – zwiedzanie kuratorskie wystawy „Truso. Legenda Bałtyku” – oprowadza dr Jakub Jagodziński.

Wydarzenie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Truso.