21 listopada w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyło się Seminarium Prussicum współorganizowane przez nas i Towarzystwo Naukowe Pruthenia. Seminarium miało charakter roboczy i do udziału w nim zaprosiliśmy badaczy z różnych ośrodków.
Wspólnie zastanawialiśmy się nad miejscem teorii społecznej w badaniach przeszłości. Swoje referaty przedstawili dr Paweł Szczepanik (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) i dr Jakub Jagodziński (MAH w Elblagu).
Udział w dyskusji wzięli m.in. dr Bogdan Radzicki, dr Alicja Dobrosielska (TN Pruthenia), prof. Tomasz Zarycki (Instytut Studiów Społecznych UW), dr Marek F. Jagodziński oraz Grzegorz Stasiełowicz (MAH w Elblągu).
Bardzo dziękujemy za owocne obrady. Była to doskonała okazja do porównania perspektyw badawczych różnych dyscyplin, dla których wspólną osią dyskusji była teoria społeczna. Rozmawialiśmy m.in. o możliwościach korzystania z modeli teoretycznych w badaniach wczesnośredniowiecznych Słowian, Skandynawów i Prusów, pochyliliśmy się nad problemem prezentyzmu w badaniach, czy perspektywą „pola” według Pierre’a Bourdieu. Była to też szansa na szerszą refleksję nad kondycją nauki w Polsce i próba odpowiedzi na pytanie, czy teoria społeczna ma przyszłość w badaniach przeszłości.
Być może część wniosków z dyskusji ukaże się drukiem w przyszłym roku.