Rekonstrukcje historyczne, warsztaty i pokazy, czyli Święto Chleba w muzeum

Już w najbliższy weekend 26-28 sierpnia odbędzie się XVI Elbląskie Święto Chleba. Na terenie dziedzińca muzeum na zwiedzających czekać będą takie atrakcje jak:

• Warsztaty Piekarczyka – warsztaty tradycyjnych wypieków, podczas których zgłębimy tajniki pieczenia chleba i innych historycznych potraw z mąki. Uczestnicy poznają także budowę pieca chlebowego, dowiedzą się, jak i z czego wypiekano w przeszłości ten najpopularniejszy składnik naszej diety oraz jakie zwyczaje były z tym związane (piątek, 26 sierpnia, godz. 10.00 – 14.00).
  • Strefa Hefajstosa – pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności rzemieślników, którzy wykorzystali moc żywiołu ognia by tworzyć kunsztowne przedmioty codziennego użytku (sobota, 27 sierpnia, godz. 10.00 – 18.00,  niedziela, 28 sierpnia, godz. 10.00 – 14.00).
  • Warsztaty tkania krajek – samodzielnie wykonaj bransoletkę! (sobota, 27 sierpnia, początek warsztatów o godz. 12.00, 13.00 i 14.00). Liczba uczestników warsztatów będzie ograniczona do 10 osób jednorazowo, obowiązuje kolejność przybycia.
  • Rekonstrukcje historyczne z udziałem grupy Garnizon Gdańsk (niedziela 28 sierpnia, godz. 12.00 – 17.00), w tym:
  • przemarsz po Starym Mieście, pokazy musztry
  • pokaz chirurgii XVIII wieku z udziałem publiczności
  • stanowiska rymarza, srebrnika
  • stanowisko damskie z pokazem mody
  • stanowisko muzyka wojskowego z XVIII wieku z pokazem
  • stanowisko kupców z XVIII wieku z pokazem
  • stanowisko kuchenne; spotkanie z autorkami książki o kuchni XVIII-XIX wieku “Smaki Gdańska”, Aleksandrą Kucharską i Katarzyną Fiszer, promocja książki
  • potyczka z XVIII wieku.
  • „Na ludowo” – występy regionalnych zespołów ludowych (sobota, 27 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00,  niedziela, 28 sierpnia, godz. 10.00 – 12.00).

Ponadto w niedzielę 28 sierpnia bilet wstępu do muzeum dostępny będzie dla wszystkich w promocyjnej cenie 5 zł/osobę. Dodatkowe zniżki i uprawnienia do ulg nie obowiązują.

Atrakcje będą współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.