EN PL

Rekonstrukcje historyczne w muzeum

W najbliższą sobotę 12. lutego w godzinach 11.00 – 14.30 Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy z Garnizonem Gdańsk organizuje wydarzenie pn. „Elbląg 1710”. Będzie to rekonstrukcyjna opowieść o losach miasta w czasach wielkiej wojny północnej.

W 1699 r. podpisano porozumienie o oddaniu Elbląga Rzeczpospolitej przez Brandenburczyków. Nikt się wówczas nie spodziewał, przez ile rąk przejdzie miasto w ciągu najbliższych kilku lat.

Wielka wojna północna zbliżała się nieuchronnie i pomimo tego, że Rzeczpospolita była w tym konflikcie neutralna, miasto szybko stało się terenem działań wojennych. Nie było przy tym wystarczająco przygotowane do długotrwałej obrony.

Korzystając z faktu, że miejska fosa zamarzła, 8 lutego 1710 r., o świcie, Rosjanie przystąpili do oblężenia. W tym czasie w mieście stacjonował szwedzki regiment garnizonowy. Pomimo zaskoczenia Szwedzi szybko podjęli walkę. Jednak po trzech godzinach zaciętych bojów miasto zostało zdobyte. Szturm na Elbląg uznaje się za ostatni w historii atak na ufortyfikowane europejskie miasto, który został przeprowadzony bez wsparcia artyleryjskiego, przy pomocy drabin, i odniósł sukces.

Podczas sobotniej imprezy rekonstruktorzy przedstawią tamte dramatyczne wydarzenia. Poniżej prezentujemy szczegółowy program pokazów.

11:00 Ćwiczenia oddziałów na dziedzińcu muzeum

11:30 Przemarsz na Stary Rynek, scena historyczna

12:30 Powrót do muzeum

13:00 Potyczka „Szturm Elbląga 1710”

14:00 Pokaz mundurów i strojów historycznych

14:30 Zakończenie, wspólna fotografia uczestników

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia dziedzińca Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu w najbliższą sobotę o godzinie 11.00.

Skip to content