Zbliżamy się do finału projektu edukacyjnego, który dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury w Warszawie nasze muzeum realizuje wspólnie z partnerami merytorycznymi, takimi jak Biblioteka Elbląska oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Celem projektu jest przeprowadzenie rekonstrukcji lekcji astronomii według metodyki z jakiej korzystano w połowie XVIII w Gimnazjum Elbląskim.
Kluczowym elementem projektu jest wykonanie repliki modelu Endersch’a, którym posługiwano się dla demonstracji funkcjonowania Układu Słonecznego. Ta pomoc naukowa została zaprojektowana wg koncepcji Mikołaja Kopernika wg poglądów którego, centralnym ciałem niebieskim układu jest Słońce, wokół którego krążą planety, w tym Ziemia.
Prezentowanie tak nowoczesnego spojrzenia na budowę Wszechświata wymagało ogromnej odwagi ze strony kadry pedagogicznej Gimnazjum Elbląskiego, bowiem fundamentalne dzieło Mikołaja Kopernika pt. De Revolutionibus Orbium Coelestium z roku 1543, znajdowało się wówczas na indeksie ksiąg zakazanych, a tym samym uznane było przez Papieża za herezję.
Odtworzenie modelu odbywa się metodą odwrotnej inżynierii na podstawie jednego wizerunku graficznego oraz opisu słownego sposobu funkcjonowania urządzenia.
Wkrótce replika modelu będzie dostępna i lekcje astronomii z udziałem młodzieży szkolnej z Elbląga będą się mogły odbyć.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o śledzenie postępów realizacji projektu.
Więcej informacji na jego temat można znaleźć na następującej witrynie: https://endersch.com