Polska walczy na wszystkich frontach

16 października Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu otworzyło wystawę „Polska walczy na wszystkich frontach”.

Składająca się z 11 plansz ekspozycja powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec II wojny światowej. Plansze pokazują sytuację kraju podczas wojny, promując zarazem polską kulturę, sztukę i przemysł. Podkreślają istotną rolę polskich kobiet w walce przeciwko okupantowi.

Jest to wyjątkowa wystawa, stanowiąca zabytek sam w sobie. Została wykonana ręcznie, techniką kolażu. Na plansze ekspozycyjne naklejono oryginalne fotografie w dużym powiększeniu, które następnie opatrzono opisami w języku angielskim. Tego rodzaju techniki nie stosuje się w działalności ekspozycyjnej już od kilkudziesięciu lat, dlatego warto sprawdzić, jak dawniej wykonywano takie wystawy.

Plansze zostały odnalezione w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w magazynach instytucji gromadzącej polskie pamiątki. Następnie przesłano je do konserwacji do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, dzięki czemu obecnie mogą być prezentowane.

Wystawa pochodzi z kolekcji Misji Polskiej w Orchard Lake (The Polish Mission of the Orchard Lake) w stanie Michigan, USA.

Ekspozycję można obejrzeć do 15. listopada br.