EN PL

Odeszła Lidia Abramowicz

Wczoraj ddotarła do nas wiadomość o śmierci pani Lidii Abramowicz, wieloletniej kustosz elbląskiego muzeum. Lidia Abramowicz była historyczką, absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rozpoczęła pracę w elbląskim muzeum w 1969 roku, kiedy jego siedzibą były jeszcze kamienice przy ulicy Wigilijnej. Po przeprowadzce do budynku Gimnazjum, wraz z Danutą Milewską i Aldoną Zdanowską-Hosbein, tworzyła dział historii dawnej. Pełniła także funkcję p.o. kierownika muzeum w latach 1975–1976. Należała do Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Była autorką wielu wystaw, w tym „Elbląg w czasach Rzeczypospolitej 1454-1772” oraz „Elbląg w czasach Mikołaja Kopernika”. We wrześniu 1975 roku, pod jej kierownictwem, zorganizowano Międzynarodową Konferencję Historyków Kultury Miast Nadbałtyckich, w której uczestniczyli historycy z różnych ośrodków naukowych, a także uczeni z Niemiec i Finlandii.

Jej najbardziej znanym opracowaniem był bogato ilustrowany przewodnik po wystawie „750-lecie Elbląga”, który współtworzyła z Kazimierzem Arbartem. Z muzeum była związana do 1997 roku. Zmarła w wieku 93 lat.

Skip to content