Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne od lat uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów. Jest to cykliczna impreza polegająca na udostępnianiu instytucji kultury w wybranym dniu w godzinach nocnych. Zazwyczaj w ten wyjątkowy wieczór ożywały muzealne ekspozycje, a na zwiedzających czekały liczne niespodzianki, warsztaty czy animacje. Niestety, już drugi rok z rzędu panujące zagrożenie epidemiczne uniemożliwiło zorganizowanie tego wydarzenia w tradycyjny sposób.
Ze względu na obowiązujące obostrzenia Muzeum nie ma możliwości zapewnienia wszystkim chętnym udziału w imprezie na terenie instytucji. Dlatego korzystając z Internetu przedstawi swoje zbiory oraz przygotowane specjalnie na tę okazję pokazy.
Rajd rowerowy do Truso
Temat tegorocznego wydarzenia: Truso – legenda odkryta, przypomina o obchodzonej w tym roku 40-tej rocznicy odkrycia osady. Zaplanowane atrakcje będą zatem nawiązywały do wieloletnich badań osady oraz zwyczajów zamieszkujących ją Wikingów. Imprezę rozpocznie jedyna atrakcja rzeczywista, nie wirtualna: organizowany przez elbląskie PTTK rajd rowerowy do Truso. Na miejscu na uczestników będzie czekał odkrywca osady, dr Marek F. Jagodziński. Rajd rozpocznie się o godzinie 10.00 przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11, pod budynkiem Muzeum i potrwa łącznie ok. 4 godziny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia liczba uczestników wydarzenia będzie ograniczona do 30 osób (obowiązuje kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo na adres muzeumel@elblag.com.pl w formie skanu lub zdjęcia wypełnionej i podpisanej karty zgłoszeniowej, którą można pobrać na stronie https://muzeum.elblag.pl/truso-legenda-odkryta-wirtualna-noc-muzeow/.
Webinary, warsztaty i wywiad na żywo z M.F. Jagodzińskim
Pozostałe atrakcje – w tym wystawa o historii badań osady, wirtualne oprowadzanie po wystawie „Truso – legenda Bałtyku”, warsztaty tkackie prowadzone przez Nigdziekolwiek, trening woja w wykonaniu Drużyny Nidhogg z Braniewa oraz filmowy przewodnik po grach wikińskich przygotowany przez Piotra Adamczyka, fascynata dawnych gier i zabaw – dostępne będą w Internecie. Bez wątpienia największą atrakcją będzie rozmowa na żywo z dr Markiem F. Jagodzińskim, podczas której każdy będzie mógł zapytać o szczegóły odkrycia i badań osady Truso.
Na transmisje i po szczegółowy plan imprezy zapraszamy na naszą stronę.