EN PL

„Mikołaj Kopernik… i rewolucja wszechświata” – wernisaż wystawy

W najbliższą sobotę 9. września w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu odbędzie się czwarta edycja projektu „Refleksy”. Z tej okazji do naszego miasta przyjadą uznani artyści – graficy z Polski i zagranicy, aby wspólnie prezentować swoje prace, dyskutować, ale także dzielić się swoją wiedzą, prowadząc wykłady i warsztaty dla mieszkańców. To niezwykła okazja, aby nie tylko zapoznać się z twórczością znakomitych przedstawicieli współczesnej grafiki artystycznej, ale również zgłębić techniki warsztatowe i zrozumieć kulisy jej powstawania.

Najnowsza edycja projektu „Refleksy” odbywa się pod hasłem: „Mikołaj Kopernik… i rewolucja wszechświata”, nawiązując do obchodów roku kopernikowskiego. Artyści w swych pracach odnoszą się do osiągnięć wybitnego astronoma przez pryzmat rewolucyjności jego myśli, tego jak nagle zmieniać się może nasze postrzeganie rzeczywistości, jaki potencjał kryje się w spojrzeniu z innej perspektywy. Za sprawą jednej wywrotowej myśli sprzed kilku wieków całe uniwersum zmieniło swe oblicze! Warto zatem patrzeć uważnie i niekonwencjonalnie, szukać innej optyki – pod widzialną powierzchnią rzeczy kryć się może nieskończenie wiele możliwości.

Oprócz wernisażu wystawy przygotowano również szereg innych atrakcji. Do Elbląga przyjadą goście z niemieckiego Muzeum Grafiki Fundacji Schreiner Bad Steben – instytucji której motto brzmi: „Sztuka może budować mosty – między ludźmi, ale także między krajami”. Opowiedzą o swojej działalności, która rozpoczęła się jeszcze w czasach zimnej wojny i za pomocą sztuki miała wiązać społeczeństwa z obu stron żelaznej kurtyny. Spotkanie będzie również okazją do zapoznania się z niezwykłą kolekcją, którą udało się im się stworzyć – ponad 5000 dzieł z 25 krajów.

Dopełnieniem całości wydarzenia będą warsztaty sitodruku prowadzone przez wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Jakuba Zająca. Będzie to świetna szansa, aby nie tylko poznać tajniki tej metody graficznej, ale również stworzyć swój własny, unikatowy przedmiot! Zachęcamy do uczestnictwa i przynoszenia swoich koszulek, bądź bluz, na które będzie można nanieść metodą sitodruku jedną z dwóch grafik, które specjalnie na tę okazję zostały przygotowane przez artystę.

Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram wydarzenia:

Godz. 11.00: Prezentacja kolekcji Muzeum Grafiki Fundacji Schreiner Bad Steben (Grafikmuseum Stiftung Schreiner Bad Steben) – wykład z prezentacją multimedialną

Godz. 13.00: Warsztaty Sitodruku z wykładowcą ASP Jakubem Zającem – możliwość stworzenia nadruku na przyniesionej koszulce/bluzie

Godz. 17.00: Wernisaż wystawy “MIKOŁAJ KOPERNIK… i rewolucja wszechświata”

Skip to content