Kultury w zmieniającym się krajobrazie. O działalności Muzeum Savaria w Szombathely

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Elblągu, wspólnie z Prezydentem Miasta Elbląg, zapraszają na spotkanie w Kawiarence Clio, które odbędzie się w muzealnym budynku zw. Gimnazjum we wtorek 20. czerwca o godz. 17.00. Gościem specjalnym będzie dyrektor Muzeum Savaria, pani Andrea Csapláros, która opowie o działalności zarządzanej przez nią instytucji.

Muzeum Savaria znajduje się w mieście Szombathely, w zachodniej części Węgier. Zostało założone w 1908 roku i obecnie mieści pół miliona zbiorów archeologicznych, etnograficznych oraz przyrodniczo-historycznych, w tym największą kolekcję starożytnych roślin panońskich w Europie. Jest to centralne muzeum, które skupia wokół siebie inne instytucje, takie jak: Muzeum Smidta z jego prywatną kolekcją obejmującą starożytności, książki, meble, obraz, szkło itp., Iseum Savariense Warsztat Archeologiczny i Magazyn, który jest rekonstrukcją pozostałości dawnego sanktuarium Izydy z ekspozycją historii religii starożytnej, Ogród Ruin im. István-a Járdányi Paulovics, gdzie można oglądać pozostałości rzymskich budowli, sanktuarium Mercuriusa oraz m.in. fragment szlaku bursztynowego, Galerię Szombathely z dziełami węgierskiej sztuki plastycznej XX i XXI w. oraz międzynarodowe zbiory miniatury tkackiej, Muzeum Schrammela z jego pracami ceramicznymi, a także skansen z zabytkowymi wiejskimi zabudowaniami. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.