EN PL

Kawiarenka Clio – Kazimierz Sosnkowski – generał, szachista, poliglota, ojciec II RP

W związku z upamiętnieniem 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu zapraszają serdeczne na Kawiarenkę Historyczną Clio.
Podczas spotkania będziemy gościć p. Tomasza Czaplę oraz p. Daniela Lewandowskiego, którzy przybliżą nam postać gen. Kazimierza Sosnkowskiego oraz jego związki z Elblągiem.

Generał Kazimierz Sosnkowski. Naczelny Wódz podczas II wojny światowej, główny twórca Wojska Polskiego w II RP, jeden z ojców odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tego zapalony szachista, pianista, myśliwy, poliglota, tłumacz francuskiej poezji, a także patron roku 2025. Niestety, niesłusznie zapomniany, a warto o nim pamiętać, tym bardziej, że ma związki z Elblągiem.
Gdy we wrześniu 1939 roku (jako dowódca Frontu Południowego) uchodził ze swoimi współpracownikami na Węgry, aby przedostać się do Francji i tam odtwarzać Wojsko Polskie, jego przewodnikiem przez Karpaty był Rajmund Scholz. Inżynier i leśniczy, który po wojnie osiadł w Elblągu i spędził nad Kumielą kilkadziesiąt lat życia (pełnił m. in. funkcję Prezesa Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami). Ich wędrówka przez góry to epizod iście filmowy: z jednej strony nacierający Wehrmacht, z drugiej Armia Czerwona, a w środku oni – “karpacka czwórka”. Niczym między Scyllą, a Charybdą, przedzierająca się przez bagna, krzaki, kłody, urwiska itd.
W trakcie II wojny Sosnkowski i Scholz dalej utrzymywali kontakt, a dzięki generałowi elblążanin omal nie został cichociemnym. A to tylko jedna z ich wyjątkowych przygód…

Spotkanie odbędzie się 18 marca (wtorek) o godzinie 17:30 w sali edukacyjnej Budynku Gimnazjum.

Wstęp wolny.

Przejdź do treści