EN PL

Historia Elbląga od strony wody – rejsy i wystawa czasowa

Z okazji tegorocznych Dni Elbląga Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy ze Szkołą Żeglarską Zielony Rzepa organizuje na Bulwarze Zygmunta Augusta weekendowe spotkanie z tradycyjnym szkutnictwem i żeglarstwem. W ramach wydarzenia 26 i 27 czerwca Elblążanie i turyści odwiedzający miasto będą mieli możliwość wyruszyć w krótki rejs po rzece Elbląg Pomeranką – drewnianą tradycyjną łodzią rybacką. Łodzie zacumują przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

W rejsie będzie mogło wziąć udział jednocześnie do 10 osób na każdej z dwóch łodzi. Godziny wypłynięcia będą dostosowane do godziny otwarcia Mostu Niskiego. W przypadki bardzo niesprzyjającej pogody, względów bezpieczeństwa, rejsy mogą zostać odwołane.

Drewniane Pomeranki na wodzie
Pomeranki na wodzie

W nawiązaniu do trwającej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w sobotę 26 czerwca o godzinie 12.00 w muzeum nastąpi otwarcie wystawy czasowej „Podwodne skarby Terminalu LNG w Świnoujściu”. Bezpośrednio po wernisażu Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wygłosi prelekcję nt. archeologii podwodnej.

Podwodne skarby terminalu LNG w Świnoujściu - zaproszenie na wystawę

Wystawa została zorganizowana przez firmę Polskie LNG, Urząd Morski w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

Na ekspozycji zaprezentowano znaleziska archeologów podwodnych, które mogą stanowić inspirację do prowadzenia badań rzeki Elbląg czy Zalewu Wiślanego.

W latach 2011-2013Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza oraz firma Nurkowanie Aleksander Ostasz prowadziła prace archeologiczne dla Urzędu Morskiego w Szczecinie na terenie budowy Terminalu LNG tzw. Gazoportu w Świnoujściu. W skład ekipy archeologicznej wchodzili m.in. Aleksander Ostasz, Lech Trawicki, Michał Penkowski, Dariusz Pietruszka, Maciej Gallos, Filip Biegała, Wojciech Stecko. Podczas prowadzonych prac zostały wydobyte z wody między innymi: XVIII w armatka relingowa, karabin skałkowy z XVIII w, XIV w stewa rufowa oraz kilka innych zabytkowych obiektów. Bogata dokumentacja zdjęciowa i filmowa w połączeniu z dokumentacją archeologiczną pozwoliły stworzyć wystawę pokazującą ogrom prowadzonej inwestycji, pracę podwodnych archeologów oraz mało znaną część historii województwa Zachodniopomorskiego.

Na wystawę zapraszają Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

Skip to content