EN PL

Aktualne działania Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu w ramach projektu Museums over the borders. Stage II

Drugi etap projektu „Muzea ponad granicami” przekroczył półmetek, więc nadarza się okazja, żeby podsumować działania, które zostały dotychczas zrealizowane przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Mimo że partnerzy projektu musieli dostosować zasady współpracy do obecnej sytuacji epidemicznej, udało się zrealizować zaplanowane działania zgodnie z założeniami. Te działania skupiały się wokół dwóch głównych założeń projektu, czyli realizacji filmu holograficznego oraz rozbudowy wystawy „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii”. Wspomniany film opowie o odbudowie Elbląga i Kaliningradu oraz o tym, jak oba miasta rozwijały się po wojnie. Aktualnie dopracowywana jest zawartość produkcji w celu przekazania wytycznych twórcom scenariusza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy film holograficzny będzie dostępny dla gości muzeum już za rok.

Jedna ze stałych ekspozycji w naszym muzeum, „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii”, doczeka się rozbudowy. Wystawa, która przedstawia przedwojenny Elbląg widziany oczyma jego niemieckojęzycznych mieszkańców, zostanie uzupełniona o część poświęconą powojennej historii naszego miasta oraz losom osadników, którzy trafili tu po wojnie. W ramach tegorocznych działań projektowych wybrano elementy scenografii oraz rozpoczęto opracowanie zawartości merytorycznej. Przewidujemy, że wystawę w nowej odsłonie będzie można zwiedzać jesienią przyszłego roku.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną szczególnie istotne dla Muzeum jest planowane w ramach projektu zapewnienie zaplecza technicznego do działań plenerowych, dzięki któremu możliwa będzie organizacja projekcji filmów, spotkań o charakterze wykładowym, czy imprez historycznych na otwartej przestrzeni. W dyspozycji Muzeum są tereny zielone o powierzchni blisko 4 tys. m2, które za sprawą projektu będą wykorzystywane na potrzeby prowadzenia działalności statutowej. W tym zakresie zakupiliśmy sprzęt niezbędny do pielęgnacji rozległego dziedzińca muzeum. Jest żółty i niepozorny, ale wiele potrafi: kosi równo i przy samej ziemi, a trawnik po takim zabiegu wygląda wspaniale. Seanse kina letniego, które latem odbywały się na dziedzińcu muzeum mogły dojść do skutku dzięki zakupowi pneumatycznego ekranu projekcyjnego. Aktualnie przygotowujemy się do utworzenia ogrodu zielnego wzdłuż północnego muru muzeum. Planowane jest posadzenie różnych ziół oraz zaaranżowanie rabat z roślinami ozdobnymi. W przyszłym roku zostaną także zakupione namioty, które uchronią nas przed kaprysami pogody oraz siedziska i stoliki zewnętrzne.

Projekt Muzea ponad granicami realizowany jest dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, a jego zakończenie przewidziane jest na jesień przyszłego roku.

Skip to content