EN PL

500-lecie obrony Elbląga przed Krzyżakami

8 marca obchodzimy symboliczny jubileusz 500-lecia obrony miasta przez Piekarczyka.

Jest rok 1521. Trwa ofensywa zakonu Krzyżackiego zmierzająca do zajęcia całych terenów przyznanych Polsce w ramach drugiego pokoju toruńskiego. Krzyżacy są już pod bramami miasta, gdy nagle… 

Legendą o Piekarczyku znają chyba wszyscy Elblążanie. Dziś obchodzimy symboliczną rocznicę tamtych wydarzeń. O tym na ile legenda pokrywa się z prawdą mogą Państwo przeczytać w obszernym wywiadzie z naszą kustosz Wiesławą Rynkiewicz-Domino. 

Nie tylko legenda Piekarczyk kontra Krzyżacy (portel.pl) 

Film i spektakl dla uczczenia legendy 

O 10.00 rozpoczynają się oficjalne uroczystości. Retransmisję można oglądać pod adresem  https://.facebook.com/MiastoElblag/videos/744175763156292/ Także na oficjalnym profilu Miasto Elbląg pojawi się spektakl w wykonaniu uczniów SP 23, a o godzinie 18.00 swoją premierę będzie miał film “Anonimowy bohater” 

Kontynuacją obchodów będą letnie Warsztaty z piekarczykiem.

Warsztaty z piekarczykiem

Terminy: 6, 13, 20, 27 lipca, 17, 24, 31 sierpnia

W każdy wtorek lipca i trzy ostatnie wtorki sierpnia na terenie muzeum odbywać się będą warsztaty tradycyjnych wypieków, podczas których zgłębimy tajniki pieczenia chleba i innych historycznych potraw z mąki. Uczestnicy poznają także budowę pieca chlebowego, dowiedzą się, jak i z czego wypiekano w przeszłości ten najpopularniejszy składnik naszej diety oraz jakie zwyczaje były z tym związane.

Skip to content