Dalekowschodnie skarby Elbląga

8 grudnia zapraszamy Państwa serdecznie na wystawę Dalekowschodnie skarby Elbląga – porcelana chińska z badań archeologicznych Starego Miasta.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dalekowschodnie, porcelanowe naczynia sprowadzone do Elbląga w XVII i XVIII stuleciu. Podczas wieloletnich badań archeologicznych odnaleziono ponad 200 tego typu obiektów. Artefakty te są świadectwem nie tylko upodobań mieszkańców, ale też ich poczucia przynależności do europejskiej cywilizacji, wyrażającej się w modzie na picie kawy i herbaty z delikatnych czarek przy jednoczesnym zainteresowaniu egzotyczną kulturą. Przede wszystkim jest to historia bardzo długiej i niebezpiecznej podróży, jaką musiały odbyć te delikatne biało-niebieskie przedmioty, by trafić na elbląskie stoły.

Wystawa stanowi uzupełnienie katalogu autorstwa dr Barbary Pośpiesznej i dr Mirosława Marcinkowskiego. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie wyrobów z porcelany dalekowschodniej, pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych. Prezentowane i opisywane artefakty obrazują związki Elbląga i dawnej Rzeczpospolitej z Orientem, życie codzienne mieszkańców Europy oraz wymianę handlową z Dalekim Wschodem.

Promocja katalogu rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali edukacyjnej budynku Gimnazjum, a na otwarcie wystawy zapraszamy o godzinie 18.00 do budynku Podzamcza. Wstęp wolny.

Koncepcja wystawy: Joanna Fonferek, Urszula Sieńkowska, Andrzej Szwemiński
Scenariusz i teksty: Joanna Fonferek, Urszula Sieńkowska
Aranżacja ekspozycji: Andrzej Szwemiński

Katalog został wydany przy udziale środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Elbląg