Zimowe zajęcia edukacyjne

Grudzień jeszcze się nie zaczął, a już kończą się wolne terminy na lekcje muzealne.

Zespół edukacyjny przygotował na okres przedświąteczny specjalne zajęcia:

Opowieść o chlebie bożonarodzeniowym.

Będą to kolejne zajęcia z cyklu „śladami piekarczyków”. Na zajęciach dzieci poznają różne rodzaje pieczywa obrzędowego związanego z Bożym Narodzeniem, dowiedzą się dlaczego nasi przodkowie darzyli pieczywo ogromnym szacunkiem. Będą mogły też upiec własne figurki chlebowe, które niegdyś były wypiekane na tych terenach i służyły do wróżb o nadchodzącym roku.

Opowieść o sianku pod obrusem.

Są to zajęcia opowiadające o różnych tradycjach słowiańskich związanych siankiem wigilijnym. Dzieci dowiedzą się o tym dlaczego kładzie się je na stole i pod opłatkami, w jakich innych formach bywało przynoszone do domu i jak je wykorzystywano po kolacji wigilijnej. Jedną z form służącą do zachowywania siana i słomy wigilijnej w domu było robienie zeń lalek, dlatego też dzieci będą mogły przygotować tradycyjną słowiańską laleczkę bożonarodzeniową.

Spotkania poprowadzi etnograf Wioletta Rudzka.

Zapraszamy do zapoznania się z grafikiem wolnych teminów na grudzień. Zapisy na zajęcia prowadzi i informacji udziela: Piotr Adamczyk piotr.adamczyk@muzeum.elblag.pl tel 55 2327273 wewn. 27