BIP Facebook YouTube Tripadvisor

Goci wracają!

Goci wracają!

W zupełnie nowej odsłonie powraca na wystawę muzealną jedna z najciekawszych kolekcji archeologicznych elbląskiego muzeum. Zapraszamy serdecznie na otwarcie ekspozycji, które odbędzie się 21. października (piątek), o godzinie 18.00, w budynku Podzamcza.

Wystawa stała "Goci. Znad Bałtyku do Rzymu" przeniesie zwiedzających do czasów potęgi Imperium Rzymskiego i jego upadku z ręki Gotów - ludu, który otworzył drogę rozwoju nowożytnej Europy.

Wystawa bazuje na unikatowym zbiorze zabytków pochodzących z Weklic - jednego z najlepiej poznanych cmentarzysk kultury wielbarskiej w Polsce, gdzie odkryto dotąd ponad 600 różnego rodzaju pochówków. Z tysięcy wydobytych obiektów wybrano te najciekawsze - w tym pozyskane w ostatnich latach i nie prezentowane nigdy wcześniej. Obrazują one zaradność i zasobność dawnych mieszkańców naszych terenów, bogactwo regionu oraz dowodzą, że nie był on tylko obrzeżem starożytnego świata.

Osią ekspozycji jest rekonstrukcja fragmentu drogi wielbarskiej, zawierająca oryginalne pozostałości traktu, wokół której rozlokowano kolejne elementy aranżacji: pakę transportową rzymskiego wozu handlowego czy fragment architektoniczny gockiego domostwa. Osobne miejsce znajduje temat pochówków na cmentarzyskach gockich Pomorza i Wysoczyzny Elbląskiej. Zrekonstruowany został  grób tzw. księżniczki gockiej, o której artykuł opublikowała gazeta internetowa portEl.pl w ramach cyklu „Historia jednego przedmiotu”.

Całość tworzy ilustrowaną opowieść rozpoczętą pierwszymi wzmiankami o osiedlaniu się Gotów na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego i kończącą się dotarciem kilkaset lat później do granic Wiecznego Miasta.

Wystawie towarzyszy polsko-angielski, bogato ilustrowany katalog.

Nową ekspozycję sfinansowano ze środków MKiDN, Miasta Elbląg oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.