Między nami nic nie było... - nowa wystawa na Walentynki

Zapraszamy 12 lutego o 18.30 na otwarcie nowej wystawy czasowej.

Żadnemu z ludzkich uczuć nie poświęciliśmy w historii tyle uwagi, co miłości. Jej skomplikowany charakter i różnorodne oblicza dostrzegali już starożytni filozofowie. Wysławiany przez średniowiecznych trubadurów wzór uwielbienia wyidealizowanego piękna przestał wystarczać XVI-wiecznemu społeczeństwu. Do głosu doszła ludzka natura, w której miłość była „ślepą i nieodpartą siłą”. Zrozumienie jej stało się przedmiotem badań medycznych, filozoficznych rozważań, a nawet astronomicznych obserwacji. Moraliści upatrywali w niej siłę niszczącą, artyści gloryfikowali, rozbudzając w odbiorcach miłosne fantazje.

Ekspozycja Między nami nic nie było ukazuje jak ukształtował się znany nam dziś obraz miłości. Próbuje zbliżyć się do sfery uczuć i pragnień, dowiedzieć się co rozpalało wyobraźnię i pobudzało zmysły ludzi, w epoce pozornie niesprzyjającej spontaniczności uczuć.

Wystawa prezentowana będzie w Budynku Gimnazjum do maja 2016r.

Cena biletu: 1zł (cały budynek)
Wystawa przeznaczona dla odbiorców w wieku 16+