Kawiarenka Clio - Zabawki w Elblągu w latach 1799-1945.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się dzieciom, choć nie tylko, z prezentami, wśród których najbardziej wyczekiwane są zabawki. O jakich zabawkach mogły marzyć elbląskie dzieci przed 1945 rokiem?

Zapraszamy na przedświąteczne spotkanie, którego gościem będzie Piotr Adamczyk z elbląskiego muzeum, edukator muzealny, badacz dawnych gier i zabaw, od dłuższego czasu zbierający materiał źródłowe do historii dzieciństwa w Elblągu.

Różne formy zabawek używane przez elbląskie dzieci w dawnych wiekach poznaliśmy m. in. dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym od lat na Starym Mieście. Wspaniałym źródłem informacji na ten temat jest analiza ogłoszeń, anonsów, artykułów ukazujących się w prasie elbląskiej. Pierwsze informacje o sprzedawcach i rodzajach sprzedawanych zabawek pojawiły się w 1799 roku. W XIX wieku, a zwłaszcza w jego drugiej połowie, nasiliła się liczba ogłoszeń w tej dziedzinie, ich szczegółowość, dzięki której można zrekonstruować nie tylko sieć sklepów, ale także lokalnych producentów a nawet warsztaty oferujące naprawy zabawek oraz, co najciekawsze, asortyment produktów i ich ceny. Swój epizod zabawkarski, który możemy śledzić właśnie dzięki reklamom, miała m.in. jedna z większych niemieckich wytwórni naczyń blaszanych i emaliowanych Adolfa H. Neufelda w Elblągu. Do Elbląga docierały również zabawki z innych rejonów Europy. Dzięki grafikom niekiedy towarzyszącym reklamom możemy poznawać wygląd oferowanych zabawek. Pomocą w poznaniu tej sfery życia służą znakomicie wspomnienia i fotografie elblążan urodzonych przed 1945 rokiem, nagrane przez elbląskie muzeum i zdigitalizowane w ramach projektu „Świadectwa”.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 8 grudnia o 17.30 w budynku Gimnazjum. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Wiesława Rynkiewicz-Domino