Złoty pociąg. czy złoty sen? Tropem wojennych sensacji Dolnego Śląska.

Muzeum wraz z Elbląskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego serdecznie zapraszają 13 października (wtorek) na pierwszą po wakacjach Kawiarenkę Clio. Gościem spotkania będzie Pan Jacek Michał Kowalski, współautor właśnie wydanej książki „Lista Grundmanna”. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska (Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski, Robert Sulik, Wydawnictwo Melanż).

Nasz gość – archeolog z wykształcenia, do niedawna pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego od kilkunastu lat prowadzi badania archiwalno-historyczne nad fascynującymi wielu miłośników historii tajemnicami II wojny światowej, które kryją się na obszarze Dolnego Śląska. Jest współautorem wraz z Robertem Kudelskim i Zbigniewem Rekuciem opracowania „Złoto generałów”. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy, Kraków 2009, Wojenne sekrety Lubiąża, Kraków 2010 (seria: Militarne sekrety), „Tajemnica Riese”. Na tropach największej kwatery Hitlera, Łódź 2002 (seria: Polska dla Odkrywców). Nasz Gość pracował także przy realizacji wielu filmów dokumentalnych dla  kanałów Historia- Discovery i TVP.

„Złoty pociąg” to jedna z wielu legend Dolnego Śląska, która tak spektakularnie ożyła w ostatnich tygodniach. Z tajemniczym pociągiem łączy się: a to niewyjaśnioną do dzisiaj sprawę zrabowanych przez Niemców depozytów bankowych (stąd nazwa ”złoty pociąg”), bądź ładunek o charakterze wojskowym (sprzęt i broń chemiczna), wreszcie zaginione bezcenne skarby kultury. Zrabowane dzieła sztuki, archiwalia, księgozbiory z setek kolekcji publicznych i prywatnych Niemcy próbowali ukryć na Dolnym Śląsku, wydawało się z dala od linii frontu. Dziś, niektórzy pragną widzieć w zaginionych skarbach kultury ładunek „złotego pociągu”.

Wedle zapowiedzi wydawcy – Wydawnictwa Melanż:

Lista Grundmanna to szczegółowa relacja z akcji zabezpieczania dzieł sztuki na Dolnym Śląsku. Jej przebieg i kulisy tworzenia ponad 100 składnic, których przechowywano bezcenne skarby kultury”. Akcję nadzorował prof. Günter Grundmann, ówczesny regionalny konserwator zabytków. W opracowaniu autorzy wykorzystali m.in. unikalne dokumenty odnalezione w niemieckich archiwach.

Warto dodać, że spotkanie z Panem Jackiem M. Kowalskim będzie przedpremierową prezentacją książki,. Oficjalna promocja „Listy Grundmana” odbędzie się w Warszawie 14 października.

Kawiarenka Clio tradycyjnie odbędzie się w Budynku Gimnazjum Muzeum (Bulwar Zygmunta Augusta 11), we wtorek 13 października o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Wiesława Rynkiewicz-Domino