BIP Facebook YouTube Tripadvisor

Nowa wystawa i konferencja naukowa o Truso

Nowa wystawa i konferencja naukowa o Truso

18 maja, w godzinach 10.00 – 12.00, Muzeum zaprasza na otwarcie nowej wystawy stałej „Truso – legenda Bałtyku”. Ekspozycja, dostępna już na stałe od 19 maja, prezentować będzie intrygujący świat Wikingów, których obecność na ziemiach polskich ograniczyła się właśnie to tego miejsca – leżącej niegdyś w okolicach Elbląga osady Truso.

Truso - wikiński port, miejsce handlu i rzemiosła - było znaczącym elementem historii wczesnośredniowiecznej Europy. Obok Hedeby, Birki, Wolina czy Starej Ładogi osada była jednym z tych miejsc, które umożliwiły wprowadzenie „barbarzyńskiej” Europy na nowe, integrujące drogi rozwoju. W czasie bez mała 400 lat, jakie upłynęły od wydobycia na światło dzienne przekazu żeglarza Wulfstana o jego podróży do Truso w końcu IX wieku, urosło ono do rangi legendarnego miasta, porównywalnego z antyczną Troją czy Atlantydą. Odkryte w roku 1981 przez pracownika elbląskiego muzeum, dr Marka Jagodzińskiego, wciąż fascynuje miłośników historii i badaczy.

Nowa aranżacja wystawy zachęci do poznania historii Wikingów poprzez ciekawe interaktywne rozwiązania. Częściowa rekonstrukcja łodzi wikińskiej stanowiąca centralny punkt ekspozycji, zaprezentuje żeglugę, handel i sposoby nawigacji sprzed tysiąca lat. Odtworzone wnętrze chaty przybliży życie codzienne, a typowe wikińskie gry planszowe (np. hnefatafl) pozwolą sprawdzić w praktyce codzienne rozrywki Wikingów i poznać ich od innej, nie tylko wojowniczej, strony. W prezentacji wyjątkowego amuletu znalezionego w Truso zwiedzający znajdzie odwołanie do elementów mitologii skandynawskiej epoki Wikingów. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie plansz informacyjnych w konwencji kart gier RPG. Za pośrednictwem nośników multimedialnych będzie można natomiast śledzić przemiany, jakim podlegały tereny wybrzeża i okolic Elbląga na przestrzeni wieków oraz trasy szlaków handlowych Wikingów. Wyjątkowa animacja pokazująca życie osady od środka pozwoli na odbycie wirtualnego spaceru po Truso.
Ekspozycji towarzyszyć będzie darmowy polsko-angielski katalog – kompendium wiedzy o osadzie Truso. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny.


Otwarciem wystawy 'Truso - legenda Bałtyku” rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych”.
18 i 19 maja w Ratuszu Staromiejskim spotkają się czołowi europejscy badacze tego okresu, by zaprezentować najnowsze wyniki swoich badań. Wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić transmisję z wydarzenia na żywo za pośrednictwem muzealnej strony internetowej. 

Wystawa „Truso-legenda Bałtyku” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


PLIKI DO POBRANIA: