Wystawa Malarstwa Borysa Jegiazariana "Ogniem Miłości"

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu serdecznie zaprasza w sobotę 6 grudnia 2014 r. na otwarcie wystawy twórczości Borysa Jegiazariana. Początek: godzina 15.00 w budynku Gimnazjum.

Borys Jegiazarian – malarz, grafik i twórca kolaży. Urodzony w 1956 roku w Armenii. Studiował malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych w Erewaniu, Wyższej Szkole Sztuk Pięknych im. W. Muchinej w Petersburgu. W 1986 r. ukończył Kijowską Akademię Sztuk Pięknych w Kijowie. Dziś jest jednym z najbardziej znanych artystów Ukrainy. Indywidualne i grupowe wystawy malarza odbywały się w Stanach Zjednoczonych, Armenii, Grecji, Białorusi, Niemczech, Szwajcarii, Francji i Maroku. Prace artysty znajdują się w muzeach różnych krajów oraz w licznych kolekcjach prywatnych.
Międzynarodowe Centrum Biograficzne Cambridge w 1999 r. włączyło artystę do informatora „2000 Outstanding Artists and Designer sof the 20th Century”.

Prezentowane w Muzeum elbląskim malarstwo to barwne impresje na temat codzienności, malarskie symbole miłości, przyjaźni oraz  ilustracje tekstów i symboli biblijnych. W tych ostatnich można dostrzec autorską kontynuację wielkich tradycji sztuki religijnej wschodniego chrześcijaństwa oraz ormiańskiego miniatorstwa i szerzej ornamentalistyki.

Wystawa prac Borysa Jegiazariana towarzyszy „Dniom Paradżanowa” w Polsce. Jest to impreza poświęcona  pamięci ormiańskiego artysty, filmowca, dysydenta z czasów ZSRR Serhija Paradżanowa (1924-1990).

Kompozycja „Wszystkowidzące oko” z serii „Nad miastem”, 2010 r.

Wiesława Rynkiewicz-Domino